Press

2018 IVANKO Lift-Off Results

IVANKO MUSCLE BEACH LIFT OFF 2018 Results

05-27-2018

(results in kilos)

SQUAT BENCH DEADLIFT TOTALS

132 lb. FEMALE OPEN

1st -- Jeanilee Sumagaysay    110 77.5 155 342.5 FNG

2nd --  Cherilyn Yee                  125 57.5 127.5 310

148 lb. FEMALE OPEN

1st -- Bella Christi 125 85 170 380 FNG

2nd -- Jennifer Szmuelo 115 67.5 112.5 295 ECWC

3rd -- Katherine Haldane 72.5 55 110 237.5 ECWC

165 lb. FEMALE OPEN

1st -- Cristal Montes 120 52.5 140 312.5 FNG

2nd -- Alexis Ruegger 75 52.5 95 222.5

181lb. FEMAILE OPEN

1st -- Katie Ruehle 122.5 60 147.5 330 FNG

198lb FEMALE OPEN

1st --  Jessica Rangel 110 60 122.5 292.5

2nd -- Jayne Johnson 100 60 125 285 ECWC

148 lb. FEMALE OPEN 50-59

1st --  Marie Brandon 100 75 125 300

114 lb. MALE OPEN

1st  --  Steven Diep 122.5 97.5 170 390 FNG

123 lb. MALE OPEN

No Competitors

132 lb. MALE TEEN

1st --  Tobias Fields 52.5 45 115 212.5 FNG

132lb. MALE MASTER 50-59

1st --  Searcy Jackson III 92.5 62.5 110 265

148 lb. MALE OPEN

No Competitors

165 lb. MALE OPEN

1st --  Tim Elex 137.5 117.5 217.5 412.5

181 lb. MALE OPEN

1st  --  Brandon Tabone 192.5 122.5 227.5 542.5

2nd  --  Jalen Harris 172.5 140 200 512.5

3rd  --  Nicko Gollazo 102.5 125 185 412.5

181lb MALE MASTER 50-59

1st  --  Shawn Handleman 125 110 165 400 FNG

2nd  --  Charles VanRiper 77.5 102.5 135 315

181 lb. MALE MASTER 60

1st  --  Robert Thompson 142.5 100 185 427.5 ECWC

198 lb. MALE OPEN

1st  --  Marco Reyes 200 130 227.5 557.5

2nd   --  Joel Phillip 180 120 205 505

220 lb. MALE OPEN

1st  --  Travis Johnson 197.5 145 235 577.5

2nd  --  Andrew Binger 200 147.5 192.5 540 FNG

3rd  --  Charles LaMantia 177.5 130 227.5 535 FNG

242 lb. MALE OPEN

1st  --   James Lewis 247.5 200 237.5 685 FNG

2nd   --  Vincent Vitale 237.5 167.5 252.5 657.5

3rd   --  Michael Nolan 200 142.5 235 577.5

4th  --   Edgar Tepaz 202.5 135 192.5 530

5th  --  Donald Lawrenz 185 97.5 222.5 505

6th  --  Joe Belden 105 140 220 465

7th  --  Fabrizio Zuniga 175 110 175 460

242lb. MALE MASTER 40-49

1st  --  James Lewis 247.5 200 237.5 685 FNG

2nd  --  Michael Nolan 200 142.5 235 577.5

242 lb. MALE MASTER 50-59

1st  --  Lance Kimberlin 202.5 110 232.5 545 ECWC

275 lb. MALE OPEN

1st  --  Lu Shalili 317.5 205 342.5 865 FNG

275 lb. MALE MASTER 40-49

1st  --  Adam Herrera 150 50 200 400

308 lb. MALE OPEN

1st  --  Codie Rynearson 237.5 140 310 687.5

308 lb. MALE OPEN

1st  --  Robert Vengbai 295 205 295 795

BENCH PRESS COMPETITION

132lb. FEMALE OPEN

1st  --  Jeanilee Sumagaysay 77.5 FNG

148 lb. FEMALE OPEN

1st  --  Iree Wardlaw 60

165 lb FEMALE MASTER 40-49

1st  --  Katrin Golish 82.5

2nd  --  Ileana Privetera 65 SBC

198 lb. FEMALE MASTER 40-49

1st  --  Val Trullinger 60 ECWC

198 lb. FEMALE MASTER 50-59

1st  -- Dottie Sosnicki 85

2nd  --  Tracie Marquez 70 SBC

165lb. MALE TEEN

1st  --  Nicholas Herrera 70

165 lb. MALE OPEN

1st  --  Jude Guo 142.5

2nd  --  Jonathan Janbakhsh 140

165 lb. MALE MASTER 60

1st  --  James Robertson 130

181lb. MALE OPEN

1st  --  Johnny Lang 127.5

181lb. MALE  40-49

1st  -- Mark Lambert 97.5

198 lb. MALE OPEN

1st Brandon Boronda 200

220 lb. MALE OPEN

1st  --  Charles Leslay 137.5

220 lb. MALE MASTER 40-49

1st  --  C J Andrews 160

220 lb. MALE MASTER 60

1st   --  Michael Fulcher 90

242 lb. MALE MASTER 40-49

1st  --  Hagan Ribb 145

275lb. MALE MASTER 40-49

1st  --   Brandon Collins 205

308 lb. MALE OPEN

1st  --  Tim Shockley 192.5

DEADLIFT COMPETITION

132 lb. FEMALE OPEN

1st  --  Sierra Medburg 100

148 lb. FEMALE OPEN

1st  --  Alyssa Ray 110

148 lb. FEMALE MASTERS 40-49

1st  --  Rosa Lee 100

165 lb. FEMALE MASTERS 40-49

1st  --  Katrin Golish 122.5

198 lb. FEMALE MASTER 40-49

1st  --  Val Trullinger 115 ECWC

181 lb. MALE MASTERS 40-49

1st  --  Mark Lambert 215

220lb. Male Open

1st  --  James Grinstead 260

275 lb. Male Master 40-49

1st  --  Brandon Collins 230

BEST LIFTER AWARDS

Male Full Powerlifting  --  Lu Shalili - FNG

Female Full Powerlifting  --  Bella Christi - FNG

Male Bench Press  --  Brandon Boronda - FNG

Female Deadlift  --  Sierra Medbury

Male Deadlift   --  James Grinstead

1st Place TEAM FIT NATION GYM (Norwalk, CA)

Team Members: Tobias Fields, Jeanilee Sumagaysay, Bella Christi, Cristal Montes, Katie Ruehle, Steven Diep, Shawn Handleman, Andrew Binger, James Lewis, Charles LaMantia, Edgar Tepaz, Lu Shalili,

2nd Place TEAM EAST COAST WEST COAST STRENGTH (Costa Mesa, CA)

Team Members: Jennifer Szmerlo, Jayne Johnston, Robert Thompson, Lance Kimberlin, Donald Lawrenz, Katherine Haldane, Michael Nolan, Val Trulinger.

1st Place Bench Press Team- STRONG BITCHES CLUB

Team Members: Tracie Marquez, Ileana Priventera, Johnny Lang, Christopher Andrews.

Extra special shout out to referees: Javier Avila, Kevin Meskew, and Gordon Santee. 

Thanks to the presenting sponsor Ivanko. Host sponsor Icon Muscle.  The East Coast West Coast team lifted with the Orange County Child Abuse Prevention Center charity in mind and has raised $5,000 to help families out of the cycle of child abuse. 

Finally, a great big shout out of thanks to Ivanko Barbell Company. 

www.facebook.com/ivankobarbell 

www.instagram.com/ivankobarbell

www.twitter.com/ivankobarbell